Eutanazja i aborcja w Hiszpanii. Podjęto dwie kontrowersyjne decyzje
Jak podaje dziennik "Diario Médico", hiszpańskie Ministerstwo Zdrowia zamierza zmodyfikować "Podręcznik dobrych praktyk w zakresie eutanazji”, tak aby uwzględnić choroby psychiczne jako przesłankę dla możliwości wykonania tej procedury.
W projekcie zmian wskazano, że ustawa regulująca dostępność do eutanazji nie będzie wykluczać "choroby psychicznej", zezwalając "osobom doświadczającym nieznośnego cierpienia z powodu obecności choroby psychicznej na zwrócenie się o pomoc na równych zasadach z tymi, których cierpienie wynika z choroby ciała”.
W efekcie zmian hiszpańskie prawodawstwo dopuszczałoby eutanazję osób z autyzmem, zespołem nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD), schizofrenią lub chorobą afektywną dwubiegunową.
Wyrok Trybunału Konstytucyjnego
Możliwa nowelizacja przepisów dotyczących eutanazji to niejedyne zmiany, które środowiska katolickie określają jako "rozwijanie się kultury śmierci" w Hiszpanii. Trybunał Konstytucyjny podtrzymał przepis niedawno uchwalonej ustawy, który pozwala nieletnim w wieku od 16 lat na aborcję bez wiedzy i zgody rodziców.
Ta zmiana prawa, oprócz umożliwienia nieletnim podejmowania tak istotnej decyzji bez udziału ich rodziców lub opiekunów prawnych, wprowadza także inne środki przeciwko życiu.
Z przepisów dotychczasowej ustawy usunięto trzydniowy okres oczekiwania na aborcję oraz obowiązek udzielenia przez lekarza pełnych informacji, które mogły obejmować badania USG, metody alternatywne dla aborcji oraz ryzyko związane z tym zabiegiem.
Co więcej, zmiany w prawie, podtrzymane obecnie przez Trybunał Konstytucyjny, nakładają obowiązek wykreślenia aborcji z historii choroby pacjenta po pięciu latach.
Podtrzymaniu przepisów aborcyjnych sprzeciwia się partia VOX. Zdaniem ugrupowania to "decyzja sprzeczna z wartością życia ludzkiego”, która tworzy "konfigurację społeczeństwa pozbawionego kultury życia" i stanowi "kolejny atak na rodzinę, władzę rodzicielską oraz obowiązki i prawa rodziców".